You are currently viewing Zakup łóżka dla dziecka. Praktyczne porady.

Zakup łóżka dla dziecka. Praktyczne porady.

Autor: Joanna Matuła

Przychodzi taki moment, kiedy chcemy aby nasza pociecha usamodzielniła się. Z biegiem czasu łóżeczko zakupione tuż przed narodzinami przestaje być odpowiednim mebelkiem do spania. Nie rzadko pojawia się dylemat, pozwalać spać w rodzicielskiej sypialni, czy też od razu kupić łóżko i wstawić je do osobnego pokoju. Obaw jest jak zwykle mnóstwo, ale im wcześniej przyzwyczaimy malca do spania we własnym łóżku, tym lepiej. Co za tym idzie łatwiej zniesie rozłąkę z rodzicami i szybciej wyzbędzie się strachu, jaki może towarzyszyć pierwszym próbom samodzielnego nocowania. Rzecz jasna niewykluczonym jest, że nasza pociecha przyjdzie w nocy do naszego łóżka. Wtedy tata powinien uspokoić, porozmawiać a następnie odprowadzić dziecko do jego łóżeczka. Sytuacja może mieć miejsce nawet kilkadziesiąt razy. Początki nie będą łatwe, ale takie rozwiązanie zaprocentuje, przede wszystkim dla dziecka gdyż nauczy się ono samodzielności.

  • Jak dokonać właściwego wyboru?
  • Czym się kierować?
  • Jaki materac do łóżeczka wybrać?

Pytań sporo, łóżek w sklepach jeszcze więcej, ale jak kupić takie, które będzie dostosowane do potrzeb naszego dziecka. Tak naprawdę sprawa jest prosta. Im mniej komplikacji tym lepiej, bowiem mebel będzie tańszy, a zarazem praktyczny. Może to być jednoosobowy tapczanik lub łóżko z litego drewna ze stelażem i materacem. Te dwie opcje i tak otwierają przed ojcem, który ma sensownie wydać pieniądze na łóżko dla pociechy, bardzo szeroką ofertę.  Świetnym rozwiązaniem jest łóżko z szufladą. Nawet jeśli teraz maluszek nie będzie potrafił sam pościelić go, to z czasem jednak zacznie to robić, a szuflada to doskonały pojemnik na pościel. Chroni ją przed zabrudzeniem i zakurzeniem. Jeśli boimy się o bezpieczeństwo dziecka podczas pierwszych samotnych nocy, wybierzmy model z barierkami. Są one w części przedniej łóżka demontowane i kiedy już kilkulatek przyzwyczai się do takiego rozwiązania, można je zdjąć. Łóżka piętrowe z kolei, świetna koncepcja dla rodzeństwa. Szczególnie polecane do małych mieszkań, gdzie jednak przestrzeń jest ograniczona. Z tym, że nie kupujmy niczego na zapas. Pierwsze dziecko niech ma swoje własne łóżeczko, które jeśli zajdzie potrzeba z czasem wymienimy na piętrowe. Teraz ma się ono czuć swobodnie i bezpiecznie.

Tapczan to dobre rozwiązanie jeśli planujemy zakup łóżka na dłuższy czas. Spotkamy się zapewne z głosami za i przeciw. Jednak inwestycja w dobry tapczanik dla dziecka, może się sprawdzić na kilka długich lat.

Wyposażone łóżko dla dziecka to ? rama z dobrej jakości drewna i materac nie za miękki ani niezbyt twardy. W zestawie szybciej dokonamy zakupu, ale nie zawsze dobrego. W takie sytuacji lepiej dokupić materac osobno. Z kolei dla trzylatka kupujemy już pełnowymiarowe łóżko. Można pokusić się o zakup regulowanej wersji, ale za jakiś czas trzeba będzie dobrać także odpowiednio duży materac, a to już kolejny wydatek.

Zdecydowanie najlepszą z opcji jest proste łóżko z dodatkowymi barierkami, które można usunąć w razie potrzeby. Powinno być wykonane z litego drewna, solidne, tak by nie trzeba było go wymieniać po dwóch latach. Materac powinien być elastyczny, ale nie miękki, lekko sprężynujący.

A co począć kiedy już sypialnia dla syna lub córki gotowa, a maluch nie chce z niej korzystać?  Zachęcajmy swoje pociechy czytaniem bajek do snu. Rozmawiajmy na temat samodzielnego nocowania i przedstawiajmy płynące z niego korzyści w formie wspólnej zabawy. Dobrze jest także ustawić przyjemną lampkę nocną, która będzie się palić w pokoju dziecka przez całą noc. Początkowo można pozostawać z dzieckiem do momentu aż zaśnie. Z czasem nasze dzieci zrozumieją, że własne łóżko to frajda i zaczną chętnie same zasypiać.