You are currently viewing Wózek dla dziecka: Jak wybrać ten idealny?

Wózek dla dziecka: Jak wybrać ten idealny?

Jednym z pierwszych zakupów, jakie planują przyszli rodzice jest zakup wózka dziecięcego. Wybór pojazdu dla malucha jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli rożnych znanych i mniej znanych firm. Od tej różnorodności modeli, funkcji i przeznaczeń z pewnością może rozboleć głowa. Tym bardziej, że przy wyborze wózka rodzice nie mogą sobie pozwolić na błąd choćby, dlatego, że to dość kosztowna inwestycja. Ceny wózków oscylować mogą  w granicach 470 – 5400zł. Dlatego oprócz uzbrojenia się w cierpliwość, sporego zapasu czasu wolnego, zaopatrzenia w tabletki przeciwbólowe zachęcam do zapoznania się z moim radami. Z pewności Ci się przydadzą.

No to do dzieła. Na co zatem należy zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyku niewłaściwego zakupu wózka?

 1. Miejsce zamieszkania. Jeżeli mieszkamy w bloku bez windy warto zaopatrzyć się w wózek lekki, wielofunkcyjny. W razie potrzeby przydatny element np. fotelik będzie można odpiąć a resztę zostawić w domu. W małych mieszkaniach sprawdzą się wózki, które można szybko i bez trudu złożyć oraz montowane na stelażu, do którego w każdej chwili można dokupić potrzebny element.
 2. Miejsce eksploatacji wózka. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na koła. Koła duże pompowane świetnie nadają się na spacery po lesie, wertepach ,w porze zimowej i w czasie roztopów. Trudno takimi kołami się manewruje, ale mają bardzo dobrą amortyzację, dzięki czemu wózek nie będzie wywrotny. Na spacer po parku, chodnikach czy sklepach najlepszy wózek o kołach małych i skrętnych. Na rynku mamy do wyboru różne warianty np: koła małe przednie skrętne lub tylne skrętne.
 3. Funkcjonalność. Wózek powinien spełniać wiele funkcji przede wszystkim bezpieczeństwa. Warto zatem zaopatrzyć się w taki, który będzie składał się z 2 ( spacerówka i gondola) lub 3 elementów spacerówka, gondola i fotelik( dla rodziców zmotoryzowanych).Wielofunkcyjne wózki można dostosować do każdego wieku dziecka.

  • Gondola służy do przewożenia w pozycji leżącej dzieci do 6 m.ż..Dobrze, jest zainwestować w gondolę o większym rozmiarze.
  • Spacerówka jest przeznaczona dla dzieci, które już stabilnie siedzą lub próbują siadać zazwyczaj po 6 m.ż.
  • Fotelik służy do przewożenia dziecka w samochodzie lub może też spełniać rolę bujaka. Przeznaczony dla dzieci w różnych przedziałach wagowych.
 4. Kompleksowość. Kompleksowość to bardzo ważna cecha mająca zaspokoić nasze potrzeby w razie nieprzewidzianych warunków atmosferycznych. Oto, co powinien posiadać każdy z elementów wózka:

   

  • Gondola powinna być wyposażona w: materacyk najlepiej kokosowy lub kokosowo-piankowy, budkę najlepiej z okienkiem, moskitierę, pokrowiec przeciwdeszczowy, uchwyty do przenoszenia oraz pokrowiec, ściągany i łatwo czyszczący.
  • Spacerówka przeznaczona dla dzieci powyżej 6 m,ż. Powinna być zaopatrzona w : pałąk bezpieczeństwa ,aluminiowy stelaż, letnią/ zimową budkę wielostopniową i odpinaną z okienkiem , wielopozycyjne oparcie, wielopunktowe pasy bezpieczeństwa.
  • Fotelik samochodowy służy do przewożenia dziecka w samochodzie. Powinien być wyposażony w budkę, regulowaną rączkę, wielopunktowe pasy bezpieczeństwa, wkładkę redukcyjną dla noworodków. Do tego elementu powinny być dołączone niezbędne certyfikaty oraz testy wytrzymałościowe.

Pozostałe elementy tj,

 • parasolka od słońca,
 • pojemny kosz na zakupy,
 • torba na akcesoria niemowlęce,
 • śpiworek,
 • uchwyt na butelkę.

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”201″ size=”125″]

Dodaj komentarz