You are currently viewing Trybunał Konstytucyjny po stronie rodziców

Trybunał Konstytucyjny po stronie rodziców

1205771_kids_on_family_beach_vacation_2Kryteria  powinny wynikać z ustawy, a nie z rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Jednak przy tegorocznej rekrutacji nic się jeszcze nie zmieni. Przepisy o naborze do tych placówek są niekonstytucyjne i będą obowiązywać tylko przez rok od daty publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
 

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego kryteria naboru dzieci do szkół i przedszkoli muszą wynikać z treści ustawy, a nie rozporządzenia MEN. Obecne przepisy zostały bowiem uznane za niekonstytucyjne i muszą zostać zmienione w ciagu roku od daty publikacji wyroku. Oznacza to, że jeszcze w tym roku rekrutacji odbywać się będzie według dotychczasowych zasad. Samorządy mogą póki co stosować własne kryteria naboru np. konieczność złożenia rozliczenia rocznego PIT. Rodzicom nie pomogły wprawdzie skargi składane do MEN, ale wyrok Trybunału daje duże nadzeje.

Dotyczy:

art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) jest niezgodny z art. 92 ust. 1 konstytucji.

Więcej przeczytasz w Dziennik Gazeta Prawna.
Foto: sxc.hu

[qr-code id=”595″ size=”125]

Dodaj komentarz