You are currently viewing Tato to wie: Przedszkola za 1 zł w pigułce.

Tato to wie: Przedszkola za 1 zł w pigułce.

Tegoroczny początek nowego roku szkolnego będzie dla rodziców dzieci, które uczęszczają do publicznych przedszkoli szczególny. 1 września br. wchodzą bowiem w życie przepisy Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Nowa ustawa jeszcze na etapie tworzenia wzbudzała wiele emocji, a po jej podpisaniu wywoła przyśpieszoną akcję serca u wielu polskich samorządowców.  Zapraszam zatem do telegraficznego przeglądu najważniejszych jej zapisów:

Co ustawa zmienia w życiu rodziców przedszkolaków?

  • Jeżeli Twoje dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż 5 godzin, to za każdą kolejną godzinę dopłacisz maksymalnie 1 zł. Resztę pieniędzy dołożą z budżetów samorządy, które otrzymają wsparcie w postaci dotacji.
  • Od rodziców nie mogą być pobierane żadne dodatkowe opłaty za organizację i prowadzenie zajęć dodatkowych w przedszkolach. UWAGA: Część samorządów straszy, że od września z przedszkoli znikną m.in. zajęcia z rytmiki i języka angielskiego, bo nie wystarczy na to pieniędzy.
  • W 2013 r. dofinansowanie na jedno dziecko wyniesie 414 r. i w latach następnych będzie zwiększane.
  • Od 1 września 2015 r. wszystkie czterolatki mają mieć zapewnioną opiekę przedszkolną, a od 2017 r. także wszystkim trzylatkom.
  • Również od 1 września 2015 r. do programu  „przedszkole za złotówkę” będą mogły przystąpić także przedszkola niepubliczne. Otrzymają wówczas dotację w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym.

1426143-przedsszkola-za-zlotowke

Foto: GazetaPrawna.pl

[qr-code id=”1206″ size=”125]

Dodaj komentarz