Tegoroczny początek nowego roku szkolnego będzie dla rodziców dzieci, które uczęszczają do publicznych przedszkoli szczególny. 1 września br. wchodzą bowiem w życie przepisy Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Nowa ustawa jeszcze na etapie tworzenia wzbudzała wiele emocji, a po jej podpisaniu wywoła przyśpieszoną akcję serca u wielu polskich samorządowców. Zapraszam zatem do telegraficznego przeglądu najważniejszych jej zapisów:
Co ustawa zmienia w życiu rodziców przedszkolaków?
- Jeżeli Twoje dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż 5 godzin, to za każdą kolejną godzinę dopłacisz maksymalnie 1 zł. Resztę pieniędzy dołożą z budżetów samorządy, które otrzymają wsparcie w postaci dotacji.
- Od rodziców nie mogą być pobierane żadne dodatkowe opłaty za organizację i prowadzenie zajęć dodatkowych w przedszkolach. UWAGA: Część samorządów straszy, że od września z przedszkoli znikną m.in. zajęcia z rytmiki i języka angielskiego, bo nie wystarczy na to pieniędzy.
- W 2013 r. dofinansowanie na jedno dziecko wyniesie 414 r. i w latach następnych będzie zwiększane.
- Od 1 września 2015 r. wszystkie czterolatki mają mieć zapewnioną opiekę przedszkolną, a od 2017 r. także wszystkim trzylatkom.
- Również od 1 września 2015 r. do programu „przedszkole za złotówkę” będą mogły przystąpić także przedszkola niepubliczne. Otrzymają wówczas dotację w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym.
Foto: GazetaPrawna.pl
[qr-code id=”1206″ size=”125]