You are currently viewing Tato a dlaczego? O co może zapytać Cię dziecko

Tato a dlaczego? O co może zapytać Cię dziecko

Autor: Agata Markowska

dziecko pytaNiezręczne, trudne, wywołujące rumieniec na twarzy rodzica, śmieszne i zaskakujące, takie bywają pytania dzieci. Niejednokrotnie kierowane wyłącznie do mam, ale m.in z powodu zmieniającego się modelu wychowania pociech, również do tatusiów. Ojcowie odgrywają ważną rolę w życiu i światopoglądzie małego człowieka, toteż próba odpowiedzi na pytania (często skomplikowane) staje się poniekąd wyzwaniem. Jak wytłumaczyć dziecku pewne prawidłowości świata, zjawiska natury, uczucia czy postępowanie innych? Zadanie nie jest łatwe, ale znalezienie odpowiedzi na trudne pytanie może przynieść dużo satysfakcji.

Ile razy sami pytaliśmy o cos swoich rodziców – mamo, a dlaczego?, tato, a po co?, jak?, czemu?. Nowości nie odkryję pisząc, że w ten sposób dziecko buduję swoją własną wiedzę o otaczającym świecie, poznaje niektóre zjawiska, zaczyna formułować własne poglądy na pewne tematy, które wraz z wiekiem na pewno się zmienią.

Pokusiłam się o stworzenie rankingu 10 pytań dziecięcych. Są one śmieszne, kłopotliwe, ale i zarazem trudne. Będą to typowe pytania dziecięce, ale również indywidulane, wzięte z moich osobistych obserwacji i rozmów z rodzicami.

Pytanie 1. Skąd się biorą dzieci ?

Najbardziej typowe pytanie dzieci w wieku 4-5 lat. Osobiście uważam, że nie należy odpowiadać typu „wiesz Jasiu bocian cię przyniósł” lub „wyszedłeś z kapusty”, ponieważ na dobrą sprawę okłamujemy dziecko. W zależności od wieku pociechy staramy się wytłumaczyć, że mamusia z tatusiem bardzo się lubią, mocno się do siebie przytulają i po paru miesiącach jest dzidziuś. Wraz z dorastaniem dopowiadamy szczegóły. Myślę, że takie podejście z biegiem lat pozwoli zagłębić się w temat rodzenia dzieci, narządów płciowych taty i mamy czy seksu.

Pytanie 2. Dlaczego pies szczeka, a nie mówi ?

Pytanie to postanowiłam zamieścić ze względu na to, aby pokazać, że rodzice muszą „zmagać” się z różnymi przedziwnymi stwierdzeniami swoich dzieci. Najlepszą odpowiedzią będzie historia opowiedziana mi przez znajomego. Jego 4-letnia córka Zosia zadała mu takie pytanie w oczekiwaniu na sensacyjne, inne odkrycie taty. W rezultacie gdy dowiedziała się, że pies to zwierzątko i porozumiewa się w swoim języku, Zosia machnęła ręką i stwierdziła, że tyle to ona sama wiedziała i myślała, że dowie się czegoś nowego.

Pytanie 3. Co to jest śmierć ?

Trudny temat do rozmowy z dzieckiem, ale gdy już padnie takie pytanie należy wytłumaczyć, że jest to stan w którym znajduje się człowiek. Ludzie umierają gdy mają bardzo dużo lat, są starzy bądź na cos chorują. Dodatkowo można powiedzieć, że ludzie trafiają do nieba lub piekła, w zależności czy byli grzeczni czy nie.

Pytanie 4. Dlaczego niektórzy ludzie są źli?

Nie jest łatwo rozmawiać z dzieckiem o emocjach, postępowaniu drugiego człowieka, póki samo nie przekona się co jest dobre, a co złe. Jedną z możliwych sugestii odpowiedzi może być powiedzenie, że ludzie dorośli czasem gubią się w swoim postepowaniu, schodzą na złą drogę, przez co robią złe rzeczy.

Pytanie 5. Dlaczego dziewczynki nie mają siusiaka? 

Pytanie z serii kłopotliwe, a wraz z wiekiem będzie ich coraz więcej. Najprościej jest odpowiedzieć, że dzieci jak i dorośli są inaczej zbudowani, mają różne narządy płciowe. Można brnąć w opowieści o różnicach fizycznych, wtedy jednak pytań nie będzie końca.

Pytanie 6. Czy mamusia będzie mnie kochała jak urodzi braciszka/siostrzyczkę ?

Dzieciom często się wydaje, że jeśli pojawi się inne dziecko w rodzinie, będą opuszczone, niekochane, niepotrzebne. Należy zawsze zapewniać swoją pociechę o uczuciach jakie mamy, często powtarzać, że się kocha i że się będzie kochało zawsze.

 Pytanie 7. Co ludzie jedzą gdy umrą?

Tajemnica śmierci jest dla dzieci szczególnie interesująca. Na pewno nie raz słyszały jak rodzice mówili „życie po śmierci”, stąd też  tego typu zaskakujące pytania. Wydaje mi się, że należy odpowiedzieć najprościej jak się da- człowiek, gdy umiera nie potrzebuje jedzenia, nie chodzi, nie rusza się, nie istnieje na ziemi, więc nie ma takiej potrzeby.

Pytanie 8. Co zrobić, żeby nie umarnąć?

Często spotykam się z tak śmieszną formą odmiany przez dzieci słowa umrzeć. Kolejne pytanie z serii ciężkich. W zależności od tego jak duże jest dziecko i na jakim etapie rozmów o śmierci z nim jesteśmy, będziemy formułować odpowiedź. Uważam, że należy wyjść od tego, że każdy z nas kiedyś umrze, taka jest kolej rzeczy na świecie, ale nie ma co się tym przejmować teraz.

Pytanie 9. Dlaczego mama nie mieszka z nami?

To samo pytanie może paść jeśli tato nie mieszka z mamą. Trudno jest dziecku wyjaśnić relacje i nieporozumienia jakie zachodzą między rodzicami. Na pewno nie należy mówić, że mama czy tato nie kocha dziecka i dlatego się wyprowadziło- to największy błąd jaki można popełnić. Staramy się wyjaśnić, że mama ma inne plany i musiała się wyprowadzić, co nie oznacza, że nie będzie się chciała widywać. Tak naprawdę odpowiedź na tak trudne pytanie zależy od indywidualnego podejścia każdego rodzica, wieku dziecka i rozmów na podobne tematy.

 Pytanie 10. Postanowiłam, że ostatnie pytanie z serii Top 10, będzie małym zbiorem pytań śmiesznych, na które na pewno każdy z rodziców znajdzie dobrą odpowiedź.

Czy modliszka, to pani, która się dużo modli? oraz Czy dzwonnica, to pani, która dużo dzwoni?J Mnie osobiście powaliły te pytania na łopatki.

Foto: sxc.hu

[qr-code id="607" size="125]

Dodaj komentarz