You are currently viewing Skarpetkowy detektyw

Skarpetkowy detektyw

christmas-socks-663932-mMałe dzieci to urodzeni architekci wnętrz. W mgnieniu oka potrafią wywrócić cały dom do góry nogami i nadać mu nowy, niepowtarzalny wygląd. Tym samym doprowadzają swoich rodziców, zwłaszcza tych nadmiernie pedantycznych, do stanu przedzawałowego, ale z drugiej strony pozwalają im odkryć w sobie niespotykane pokłady cierpliwości i wyrozumiałości. W końcu poprzez taką zabawę dziecko uczy się kreatywności i rozwija swoje zdolności. Wszystko pięknie. Tylko, gdy po raz enty  człowiek sprząta ten sam bałagan stworzony przez „mały tajfun”, przychodzą chwilę zwątpienia i rozdrażnienia, a w głowie kiełkuje już piękne marzenie: Gdyby tak  dziecko jeszcze po sobie sprzątało, ehh… Dobra wiadomość jest tak, że wcale nie musi to być tylko marzenie. Tak jak codziennie uczysz swoje dziecko nowych umiejętności, tak możesz przecież nauczyć je sprzątania po sobie. Ale uważaj! Zanim przystąpisz ochoczo do wcielania w życie swoje planu, pamiętaj o 5 ważnych sprawach:

  1. Naukę najlepiej rozpocząć, gdy Twoje dziecko ma ok. 3 lat. W tym wieku dziecko najlepiej przyswaja sobie nowe umiejętności i łatwo zaciekawić je nowymi
  2. Nauka będzie wymagała czasu, dużo czasu.
  3. Nauka będzie wymagała od Ciebie cierpliwości i determinacji.
  4. Musisz przekonać dziecko, że sprzątanie też może być zabawne i ciekawe.
  5. Nic na siłę.

Największy problem z nauczeniem dziecka sprzątania zabawek czy ubrań wyrzuconych z szafek jest taki, że dla dziecka taka czynność jest nudna i nie interesująca. Jeśli uda ci się przekonać je, że sprzątanie może być dobrą zabawą ,wtedy całe zadanie pójdzie dużo łatwiej. Na początek zacznij od małych kroków:

Kiedy następnym razem z suszarki będziesz zdejmował wyprane ciuszki dziecka, zbierz wszystkie skarpetki malucha do jakiejśc miski i zaproś go do wspólnej zabawy. Wysyp teraz skarpetki na łóżko lub stolik i powiedz dziecku, że bawicie się teraz w detektywów, którzy muszą znaleźć wszystkie pasujące do siebie skarpetki (nasz skarb) i razem je związać. W trakcie tej prostej zabawy Twoje dziecko po pierwsze będzie bardzo dobrze się bawić, pod drugie nauczy się szukać podobieństw wśród różnych przedmiotów, a po trzecie zobaczy że sprzątanie może być ciekawe. Kiedy wszystkie skarpetki zostaną już sparowane, możecie je razem zanieść do szuflady i wsadzić je do środka. Na koniec koniecznie powiedz, że teraz musicie wasz skarb ukryć (możecie udawać zamykanie sejfu lub zakładanie kłódki). Twojemu dziecko taka zabawa powinna bardzo się spodobać. Z czasem możesz zacząć stosować różne jej warianty np. segregowanie ubrań na osobne sterty (koszulki, spodnie, bluzy itp.) lub wrzucania różnych typów zabawek do osobnych pojemników. W tym ostatnim przypadku możesz dodać element rywalizacji, czyli wyścig kto wykona zadanie pierwszy.

Powodzenia i pamiętaj o podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Foto: sxc.hu

[qr-code id="1300" size="150]

Dodaj komentarz