You are currently viewing Powrót noworodka ze szpitala. Mini poradnik.

Powrót noworodka ze szpitala. Mini poradnik.

Autor: Joanna Matuła

 538127_spiral_bound_notebook_1Zanim pojawi się na świecie, nowy członek rodziny, wszystko wydaje się być w porządku. W domowym zaciszu, praktycznie nic się nie zmieniło, no może poza drobnymi przygotowaniami. Wciąż jest Was dwoje, poświęcacie sobie wzajemnie uwagę i tylko rozłożone w kąciku łóżeczko albo ciuszki na komodzie przypominają, o tym, że wkrótce będzie inaczej. Kobieta do zmian przygotowuje się niemalże od chwili poczęcia, a jej mąż, no cóż on nie odczuwa tego w taki sposób. To nie jemu z miesiąca na miesiąc powiększa się coraz bardziej zaokrąglony brzuszek. Ponadto kobieta przygotowuje się do wydania dziecka na świat a to już daje jej świadomość, że od tego momentu będą odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i swoją pociechę. Ale nie ma co rozpaczać! Jeśli wizja pełnoetatowego taty Cię przeraża, musisz czym prędzej pozbyć się tego uczucia. W końcu narodziny córki lub syna, to chwila wspaniała, napawająca dumą, warto, zatem w takim momencie stanąć na wysokości zadania, a nie usuwać się w cień. To tata ma odebrać mamę z dzieckiem ze szpitala i nie ma tutaj, żadnego, ale. Wszystkie inne obowiązki, mogą zaczekać, kiedy przekraczasz próg swego domu z dzieckiem na ręku, masz być szczęśliwy i nic nie powinno być ważniejsze w tym momencie. Aby nie poddać się ogólnemu zamieszaniu i wszystko dobrze zaplanować, koniecznie usiądź spokojnie i zapisz wszystko na kartce. Ona, umieszczona w widocznym miejscu przypomni o każdym szczególe, który uleci z pamięci. Przygotowania do odebrania swego maleństwa ze szpitala zacznij dzień lub dwa wcześniej przed wypisem. W ostatniej chwili, na pewno nie uda Ci się zebrać wszystkich potrzebnych rzeczy oraz opanować emocji. Warto pomyśleć o urlopie, na te dni, by spokojnie bez innych obowiązków oddać się przygotowaniom.

Sporządzenie listy wymaganych do zabrania rzeczy, to podstawa. Najlepiej skonsultować ją z żoną. Ona podpowie Ci, co zabrać. Rady partnerki są tutaj bardzo cenne, bo zawsze może się okazać, że są takie rzeczy o których w ogólnie nie pomyślałbyś. Drugą ważną sprawą jest zapanowanie nad własnym zachowaniem. Jako świeżo upieczony tata możesz się obawiać, nowych obowiązków. To normalna rzecz, każdy musi przełamać strach, tym bardziej, że te czynności staną się niedługo codziennymi sprawunkami.

Lista rzeczy do zabrania musi obejmować mamę i noworodka. Tak więc spakuj ubranka nie tylko dla dziecka, ale i dla żony. Zazwyczaj jest tak, że kobieta nie może mieć przy sobie ubrań, tak więc trzeba je jej dostarczyć w dniu wypisu. Kiedy będziecie opuszczać szpital warto też przygotować posiłek, ponieważ w dniu wypisu nie przysługuje już szpitalny obiad. Jeśli chodzi o dzieciaczka, to tych rzeczy będzie więcej: fotelik do samochodu, by mógł bezpiecznie podróżować, ubranka na wyjście, akcesoria do przewijania.

Jednak lista to nie wszystko. Samo spisanie na kartce przedmiotów, jakie będą potrzebne dziecku i matce to może się okazać za mało. Dobrze jest stworzyć mapę myśli, która dodatkowo, pomoże w głowie zaplanować ten jeden z najważniejszych dni w życiu ojca.

Ubrania dla żony:- nie powinny być zbyt ciasne

 • Zabierz ubrania, które twoja partnerka nosiła w ciąży, te sprzed ciąży będą nieodpowiednie
 • Najlepiej wybrać spodnie lub spódnicę w ciemnym kolorze
 • Buty powinny być wygodne, na pewno bez obcasów
 • Dobierz ubrania do warunków pogodowych

Ubranka dla noworodka:

 • czapeczka,
 • body lub śpioszki,
 • kaftanik,
 • przy chłodnej pogodzie dodatkowy sweterek,
 • kocyk do przykrycia,
 • kiedy bierzesz body bez stópek nie zapomnij o skarpetkach,
 • w zimie konieczny jest kombinezon ocieplany i ciepła czapeczka,
 • nie ma potrzeby pakować bucików.

Dodatkowe akcesoria dla noworodka: rzeczy potrzebne do przewijania na dłuższą podróż do domu:

 • jednorazowe pieluszki,
 • nawilżane chusteczki,
 • krem przeciw odparzeniom,
 • fotelik dla dziecka (przewożenie dziecka na rękach jest niezgodne z przepisami), trzeba go zabrać także wtedy, gdy podróżować będziecie taksówką,

Powrót do domu.

Kiedy już wsiądziecie do samochodu, musisz pamiętać także o kilku rzeczach. Matka powinna usiąść z dzieckiem z tyłu. Czując jej obecność noworodek będzie spokojniejszy. Podczas jazdy nie włączaj głośnej muzyki, nie otwieraj okien zbyt szeroko lub gdy jest zimno, w ogóle tego zaniechaj. Z klimatyzacją także nie należy przesadzać a jeśli zdarzy się, że maluch zacznie płakać – nie przyspieszaj i nie panikuj! Najlepiej w takim momencie zatrzymać się i ustalić przyczynę płaczu.

Powrót z dzieckiem do domu to nie straszna batalia, to szczęśliwy dzień. Będzie on dobrze zorganizowany i przebiegnie bez niespodzianek, jeśli odpowiedzialnie wszystko zaplanujesz. Pomocne w tym będą kartka, długopis, rady żony i przekonanie, że sobie poradzisz !

foto: sxc.hu

[qr-code id=”676″ size=”125]

Dodaj komentarz