You are currently viewing Pierwsze odwiedziny u dziecka ? kilka ważnych zasad

Pierwsze odwiedziny u dziecka ? kilka ważnych zasad

Autor: Katarzyna Wójcik / pedagog

1052614_girlOkres połogu zarówno dla kobiety jak i dla jej dziecka jest bardzo ważnym etapem życiowym. Kobieta i dziecko przyzwyczajają się do siebie, poznają oraz przystosowują do cyklu życia. W pierwszych chwilach, zaraz po urodzeniu dziecko poznaje nie tylko mamę i tatę, ale także najbliższą rodzinę, która jak najszybciej chce powitać małego człowieka na świecie i złożyć gratulacje. Istnieje kilka bardzo istotnych zasad, dotyczących pierwszych odwiedzin noworodka w domu lub w szpitalu, które są wyznaczone głownie m.in. stanem zdrowotnym dziecka oraz mamy.

Główną zasadą jest to, że przychodzący odwiedzający muszą być zdrowi, tj. nie mogą mieć, kaszlu ani kataru, gdyż małe maleństwo jest najbardziej narażone na czyhające zarazki. Kolejną zasadą jest zachowanie spokoju i umiarkowania  w mówieniu, śmianiu czy chwaleniu „ojeju” itp., ponieważ dziecko dopiero, co się przyzwyczaja do rodziców, a tu już ktoś inny, najlepiej odwiedziny muszą być opanowane  i stonowane, bardzo wyciszone i niezbyt długie ze względu na obopólne zmęczenie rodziców. Zastosowałabym się do tego, aby, cała rodzina wszystkie babcie, dziadki, ciocie i wujkowie nie omijając przyjaciół i kolegów z pracy, „nie zwalili się” w jednym dniu zobaczyć maleństwo, gdyż wprawiłoby to w niezły harmider. Istotną sprawą są pierwsze prezenty oraz artykuły higieniczne i żywnościowe, należy sprawdzać certyfikaty oraz daty przydatności, aby zapobiec nieszczęściu. Dziecko w pierwszych chwilach swego życia najczęściej śpi, budząc się na karmienie, dlatego ważne jest, aby matka i dziecko miały zapewnioną chwilę komfortu i wyczucia ze strony odwiedzających, którzy powinni się ustosunkować do cyklu życia noworodka, nie gapiąc się nadmiernie oraz nie dawać życzliwych rad.

Co do tego, bardzo wiele osób ma obycie wśród dzieci i karmiących matek, a takie życzliwe rady mogą nie tylko zaszkodzić matce w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, ale też czasami zniechęcić do dziecka, z powodu trwającej jeszcze poporodowej chandry i obniżyć poważnie matczyne samopoczucie. Nawiązując do tego, aby noworodek nie absorbował od odwiedzających gości bakterii i zarazków, można poprosić koniecznie gości, aby jednak ściągnęli buty, kurtki  i płaszcze i umyli ręce, zwłaszcza gdy próbują ponosić dziecko i „polulać”, całować i tulić rączki. Noworodek najczęściej w pierwszych dniach po narodzeniu, przebywa w sypialni rodziców, dlatego ważne jest aby mieć umiar w oglądaniu i w odpowiedniej chwili lub na życzenie matki opuścić zarówno salon, jak i gdy dziecko ma własny pokoik. 

Fot. sxc.hu

[qr-code id=”697″ size=”125]

Dodaj komentarz