You are currently viewing Oferta kanałów telewizyjnych dla dzieci – najciekawsze propozycje.

Oferta kanałów telewizyjnych dla dzieci – najciekawsze propozycje.

Autor: Sylwia Niedojadło.

Żyjąc w świecie, w którym media, a zwłaszcza telewizja odgrywają główną rolę nie sposób odizolować dzieci od szklanego ekranu. Bajki i programy dla najmłodszych budzą wiele kontrowersji pośród  rodziców i innych członków rodziny troszczących się o prawidłowy rozwój pociechy. Starsze pokolenia wskazują na ich niekorzystny wpływ na wychowanie oraz przyczynę powstawania wad wzroku. Rodzice ufniej podchodzą do oferowanych przez telewizję filmów animowanych, nierzadko oglądając ulubione programy wraz z dzieckiem, bawiąc się przy tym niegorzej niż najmłodsi.

Ponieważ każda ze stron posiada solidne argumenty nie sposób z nimi dyskutować. Najkorzystniejszym rozwiązaniem pozostaje metoda złotego środka, czyli świadome i umiejętne wybieranie wartościowych programów edukacyjnych i bajek. Rodzic powinien kontrolować, jakie programy ogląda jego dziecko oraz ile czasu dziennie poświęca na telewizję. Najwygodniejsze będzie wyszukanie dobrego kanału telewizyjnego, poświęconego wyłącznie dzieciom –  nie ponosisz wówczas ryzyka, że po zakończonej emisji bajki maluch zobaczy fragment filmu niedostosowanego do jego wieku. Programy dla dzieci posiadają również ograniczenia wiekowe, dlatego przy dokonywaniu wyboru należy skupić się na tym, czy są one przeznaczone dla starszych dzieci, czy dla maluchów.

Czym zachęcają poszczególne kanały dla dzieci?

  • Baby first TV, to stacja oferująca bajki dla dzieci już od szóstego miesiąca życia. Programy są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Istotny jest również fakt, że producenci dokładają starań, aby były one pozbawione przemocy. Kolejną 1087821_tv_addictzaletą stacji jest rezygnacja z emisji reklam.
  • Baby TV, to również bardzo interesująca propozycja dla najmłodszych. Programy przygotowywane są z myślą o dzieciach nie przekraczających trzeciego roku życia. Stacja jest godna polecenia, ponieważ emituje filmy animowane nie zawierające scen przemocy, które pochodzą z należącego do niej studia nagrań. Zaletą jest także brak reklam między poszczególnymi bajkami. Zamiast spotów reklamowych po zakończonym programie, w oczekiwaniu na następny nadawane są znane piosenki dla milusińskich. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwoli nam wyłączyć telewizor w chwili zakończenia bajki. Gdyby emisja przebiegała w sposób ciągły, nieuniknione byłoby przerwanie oglądania w mniej dogodnym dla dziecka momencie (w trakcie programu) co zapewne wiązałoby się z falą protestów.  Ważną informacją jest również to, że programy są transmitowane przez całą dobę, co niekiedy może okazać się przydatne, aby ułatwić zasypianie dziecku, które w nocy zbudzi się ze snu.
  • Mini mini –  proponuje ciepłe, kolorowe opowieści przeznaczone dla dzieci do siedmiu lat. W 2012 roku po raz trzeci stacja została uhonorowana Telekamerą dla najlepszego kanału dziecięcego. Godne uwagi są bajki takie jak: „Strażak Sam”, „Świnka PePa”, „Tomek i przyjaciele” czy „Marta mówi”.
  • Jim Jam, jest interesującą propozycją dla dzieci do sześciu lat. Podobnie jak  w przypadku mini mini, kanał emituje polskie bajki, bardzo dobrze znane starszych pokoleniom. Na niekorzyść przemawia jednak fakt, iż między programami występują reklamy.
  • Disney Junior swoją ofertę kieruje do przedszkolaków. Oprócz filmów animowanych można tu znaleźć ciekawe programy edukacyjne. Bajki są nadawane przez całą dobę.
  • Disney XD  tworzony jest z myślą o aktywnych chłopcach w przedziale wiekowym od  sześciu do czternastu lat. Przeważa tematyka sportowa oraz seriale animowane i live action.
  • Nickelodeon jest przeznaczony dla starszych dzieci i młodzieży. Posiada bajki i seriale pochodzące ze studia nickelodion. Z pewnością nie jest to kanał przeznaczony dla najmłodszych milusińskich.
  • Cartoon Netwoork  skierowany jest do starszych dzieci i młodzieży. Niektóre bajki zawierają sceny przemocy, ich grafika jest bardzo krzykliwa. Rodzic chcąc włączyć dziecku program nadawany przez tą stację, powinien najpierw sam go obejrzeć, aby zadecydować, czy jest on odpowiedni dla jego dziecka.

Ile czasu dziecko może spędzić przez telewizorem?

Głównym wyznacznikiem jest wiek dziecka, im jest ono młodsze, tym czas przeznaczony na oglądanie programów powinien być krótszy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kilku pozycji, które maluch darzy szczególną sympatią i zapisanie godzin emisji wybranej bajki. Zajęcie pociechy oglądaniem ciekawego programu stanowi bezapelacyjnie chwile wytchnienia dla rodzica, dzięki czemu może on poświęcić go na wykonywanie innych obowiązków lub chwilę odpoczynku.  Chciałam jednak zachęcić rodziców, aby przynajmniej w weekendy obejrzeli bajkę ze swoim dzieckiem. Chwile spędzone w rodzinnej atmosferze przysporzą maluchowi wiele radości, a dla rodziców może być ciekawą formą relaksu (niektórzy naukowcy są zdania, że bajki wywierają na dorosłych działanie odprężające).

Foto:sxc.hu

[qr-code id=”1023″ size=”250]

Dodaj komentarz