You are currently viewing O bezpieczeństwo na drodze możesz zadbać sam

O bezpieczeństwo na drodze możesz zadbać sam

O bezpieczeństwo naszych dzieci na drogach możemy zadbać na kilka sposobów. Po pierwsze w trakcie rodzinych podróży samochodem małe dziecko koniecznie przewozimy w specjalnych fotelikach samochodowych (o czym zreszytą już kilakrotnie wspominałem na blogu przy okazji tekstów: Klub Pancernika, czyli jeździmy w fotelikach, czy Wybór fotelika samochodowego).

Po drugie starsze dzieciaki możemy wyposażyć w odpowiednie elementy odblaskowe, które sprawią, że staną się one lepiej widoczne na drodze.

Po trzecie dzieci warto edukować w zakresie odpowiednich zachowań na drodze i w jej pobliżu. Według mnie im wcześniej taką edukację zaczniemy tym lepiej. Moja dwuletnia córeczka już wie na przykąłd, że przez ulicę przechodzimy zawsze za rękę z rodzicami, bo jeżdżą tam auta i mogą być niebezpieczne. Wie również, że trzeba uważać na spacerze na rowerzystów. Ostatnio nawet wykazuje wzmożone zainteresowanie sygnalizając świetlną. Z radością wskazuje gdzie na przejściu świeci się czerwony i zielony ludek. Chociaż sama do końca nie rozumie jeszcze znaczenia tych sygnałów.

Oprócz nauki we własnym zakresie, możemy skorzystać również z gotowych rozwiązań, chociaż to pomysł zdecydowania dla rodziców starszych pociech. W Internecie można znaleźć np. darmowe szkolenia e-learningowe dla dzieci i rodziców. Są to interaktywne narzędzia ułatwiające naukę zasad bezpieczeństwa i warto z nich skorzystać. 

A oto przykłądy takich szkoleń:

  • Bezpieczeństwo dla wszystkich

 „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to międzynarodowy program edukacyjny dla szkół podstawowych, którego celem jest edukowanie dzieci na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyjaznej dla środowiska motoryzacji. Głównym organizatorem akcji jest koncern Renault.

W tym roku startuje już 13 edycja tego programu, a do tej pory wzieło w nim udział ponad 750 tys. dzieci z Polski. W ramach projektu dostępne są m.in. właśnie szkolenia e-learningowe dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: 
http://www.bezpieczenstwo.renault.pl/tresci/pokaz/5

  • Bezpiecznej drogi

Szkolenie to z kolei skierowane jest przede wszystkim do kierowców i tworzone jest przy udziale Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Celem szkolenia jest dostarczenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Szkolenie składa się ze 150 ekranów i trwa około 4 godzin klikania. Zostało podzielone na pięć części, nazywanych lekcjami:
  • Pierwsza pomoc – jak jej udzielać, radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych na drodze, jak pomóc poszkodowanym do czasu przyjazdu służb drogowych
  • Jak skutecznie rozpoznawać sytuacje na drodze, mogące doprowadzić do wypadku, jeszcze przed jego wystąpieniem
  • Profilaktyka – min. jak nie pozwolić ukraść sobie samochodu, nie zasnąć podczas prowadzenia, zachowywać się na miejscu wypadku itp.
  • Powtórka z kodeksu – min. najczęściej popełniane błędy na drodze, wybrane, nowe i najnowsze przepisy, oraz znaki
  • Rajdowiec radzi – min. sposób reakcji w trudnych sytuacjach na drodze (przykłady zagrożeń i reakcji), rady dla młodych kierowców

Chociaż samo szkolenie nie jest przygotowane kierowane do dzieci, to jednak po jego odbyciu z pewnością można będzie wykorzystać zdobytą tam wiedzę w samodzielnej edukacji swojego dziecka. Więcej o projecie na:  http://www.bezpiecznejdrogi.pl/index.php

Jeśli znasz inne przykłady szkoleń z zakresu ruchu drogowego to podziel się linkiem dodając poniżej swój komentarz.
 

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”420″ size=”125″]

Dodaj komentarz