You are currently viewing Nigdy nie potrząsaj dzieckiem, czyli radzenie sobie ze stresem rodzicielskim

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem, czyli radzenie sobie ze stresem rodzicielskim

Ojcostwo to bez wątpienia jedna z najlepszych rzeczy jakie mogą spotkać mężczyznę w życiu. Z jednej strony jest to niepowtarzalna możliwość patrzenia jak rozwja się mały cżłowiek – Twoje dziecko. Widzisz ja każdego dnia zdobywa kolejną umiejętność, począwszy od przekręcania się na boki, sztywnego trzymania głowy, raczkowania, siedzenia, chodzenia, samodzielnego jedzenia posiłków, aż do  wypowiadania pierwszych słów oraz zdań. Te ważne momenty z życia dziecka zapamiętasz na pewno na zawsze.

Z drugiej jedna strony posiadanie dziecka to odpowiedzialność. Ogromna odpowiedzialność za jego życie i prawidłowy rozwój. Jak sam już wiesz (lub wkrótce się dowiesz) to również ciężka i wyczerpująca praca. Praca, za którą jedynym wynagrodzeniem jest uśmiech Twojego dziecka. Brak snu lub jego mocne ograniczenie, ciągłe zmęczenie, konieczność pogdzenia życia rodzinnego z pracą zawodową oraz przewatościowania celów życiowych oraz często rezygnacja z własnych planów i ambicji są lub będą na porządku dziennym. Tak, tak. Pojawienie się dziecka to nietylko uśmiechy, radość i fotki to rodzinnego albumu. To istne trzęsienie ziemi i wywrócenie wszystkiego do góry nogami. To także konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia na inny, w którym na pierwszym miejscu stawia się dziecko, a potem daleko… daleko jesteś dopiero ty.  

Taka zmiana może z kolei wywoływać stres, załamanie, frustrację i jeszcze parę innych objawów, które nazwijmy "trudnymi emocjami towarzyszącymi rodzicielstwu". Spokonie to normalnie i z czasem przywykniesz. Najważniejsze jest to, aby umieć sobie tymi emocjami  radzić. Jak? Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała krótki film instruktażowy, który skutecznie podpowiada jak to wszystko przeżyć i móc nadal cieszyć się ojcostwem. Zobacz go koniecznie: 

A ty ja radzisz sobie ze ojcowskim stresem? Czekam na Twoją opinię.

Dodaj komentarz