You are currently viewing Łóżeczko czy kołyska – wady, zalety

Łóżeczko czy kołyska – wady, zalety

Autor: Iwona Mucha

1057846_dreamWraz z zbliżaniem się momentu przyjścia na świat nowego członka rodziny, rodzice zaczynają urządzanie kącika dla malucha. Dla wielu jest to nie lada dylemat: czy wybrać tradycyjną kołyskę czy raczej skłonić się ku bardziej praktycznemu łóżeczku? Czas oczekiwania to dobry moment na stworzenie przytulnego miejsca, gdzie dziecko będzie czuło się bezpiecznie.

Kołyska (ceny od 150 zł)

Największą zaletą kołyski jest oczywiście KOŁYSANIE. Maluch już w brzuchu mamy doświadczał płodowego- ruchu bujania w przód i w tył. Wspomnienie minionego okresu, tego wszystkiego, co najcenniejsze, jest bardzo ważnym argumentem za kupieniem kołyski. Bujanie relaksuje, odpręża i uspokaja. Kołyska idealnie spełnia swoją funkcję w nocy, gdy rodzice są zmęczeni- nie muszą oni biec do popłakującego bobaska, gdyż wystarczy kilka ruchów ręką, aby malec znów zasnął.

Niestety jest to również inwestycja krótkoterminowa. Kołyska nadaje się jedynie do czasu, gdy dziecko staje się bardziej aktywne np. zaczyna siadać czy rośnie (czyli około 5-6 miesiąca życia). Niezbędne staje się wtedy kupno łóżeczka, które jest bardziej stabilne. Lekarze ostrzegają również, że decydując się na kołyskę musimy pamiętać, że nie jest to najlepsza opcja dla kręgosłupa maluszka. Rozwiązaniem tego problemu jest wybranie dobrego materaca.

ŁÓŻECZKO (ceny od 100 zł)

Najczęstszym wyborem staje się obecnie łóżeczko. Jest ono przede wszystkim bardziej praktyczne – może posłużyć dziecku przez około 2-3 lata, dopóki nie dorośnie do normalnego łóżka. Większość obecnych na rynku łóżeczek niemowlęcych posiada 2 -3 stopnie regulacji, dzięki którym możemy dopasować wysokość do obecnego etapu rozwoju dziecka. Prawie każdy model posiada również wyciągane szczebelki, które w dzień pozwalają na zapewnienie bezpiecznego miejsca do zabawy, a w nocy nie dopuści do wypadnięcia. W małych mieszkaniach łóżeczko to oszczędzenie przestrzeni- dobrym pomysłem  jest nastawiany na nie przewijak i pojemna skrzynia wsuwana pod, gdzie można schować wiele praktycznych rzeczy.

Najlepszym rozwiązaniem może stać się ustawienie kołyski w sypialni, zaś łóżeczka w pokoju dziecięcym. W pierwszych miesiącach życia rodzice będą mogli mieć swój skarb blisko siebie, co pozwoli na skrócenie nocnych wędrówek, zaś z upływem czasu i wzrostem dziecka i tak niezbędne stanie się przeniesienie dziecka do łóżeczka. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taką rozrzutność  ze względów finansowych.

Jest jednak na to rada: łóżeczko ze zdejmowanymi płozami, które można odkręcić lub zdjąć w odpowiednim momencie. Taka inwestycja jest idealnym połączeniem, gdyż dzięki niej rodzice nie będą musieli kupować obu rzeczy, a ich pociecha będzie mogła być kołysana w pierwszych miesiącach życia i zarazem będzie posiadała bezpieczne miejsce do spania.

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”709″ size=”125]

Dodaj komentarz