You are currently viewing Jak znaleźć idealną opiekunkę dla dziecka

Jak znaleźć idealną opiekunkę dla dziecka

Autor: Paulina Bieńkowska 

1181526_dad_and_the_childrenDoskonale wiemy ile uwagi i pracy wymaga opieka nad maluchem. Nie jest również tajemnicą, że to rodzice najlepiej wiedzą, czego potrzebuje ich pociecha. To właśnie oniobecni przy dziecku od samego początku najlepiej potrafią zadbać o jego bezpieczeństwo. Przychodzi jednak moment, w którym pieczę nad malcem rodzice muszą powierzyć komuś zupełnie innemu. Spośród kilku dostępnych opcji wiele par decyduje się na zatrudnienie niani. Jeśli i ty podjąłeś podobną decyzję przeczytaj ten artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak i gdzie znaleźć idealną opiekunkę do dziecka.

Kopalnią ogłoszeń dotyczących opieki nad dzieckiem jest bez wątpienia internet. Istnieje wiele serwisów, dzięki którym możemy nie tylko znaleźć interesującą nas ofertę, ale również sami dodać propozycję pracy i czekać na zgłoszenia kandydatek. Przykładem takiego serwisu jest strona mojaniania.pl.Strona startowa wita nas zdjęciami uśmiechniętych pań i dziewczyn wraz z krótkim ich opisem. Jednak, aby ułatwić nam poszukiwania twórcy strony proponują wypełnienie krótkiego formularza. Zaczynamy oczywiście od podania miejsca zamieszkania. Idąc dalej możemy podać nasze dokładne preferencje dotyczące idealnej niani takie jak wiek czy stawka. Możemy również zaznaczyć, iż interesują nas wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy, osoby niepalące czy nawet te lubiące zwierzęta. Pomimo podania tak szczegółowych wytycznych liczba ogłoszeń nadal pozostaje duża. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

 1. Zwróć uwagę na zdjęcie kandydata lub kandydatki. Czy ta osoba wydaje Ci się sympatyczna i ciepła? Jakie pierwsze wrażenia przychodzą Ci na myśl, kiedy patrzysz na dane zdjęcie?
 2. Jak osoba sama siebie opisuje? Czy pisze o sobie z entuzjazmem czy raczej rzeczowo i chłodno?
 3. Sprawdź czy dyspozycyjność niani pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami
 4. Zwróć uwagę na to, jakie dodatkowe obowiązki może wykonywać kandydatka. Czy będzie w stanie ugotować obiad lub posprzątać Twoje mieszkanie?
 5. Jeśli zależy Ci na tym by była to osoba doświadczona sprawdź gdzie wcześniej pracowała i przed ewentualnym spotkaniem poproś o referencje.
 6. Sprawdź czy interesująca Cię osoba ukończyła jakieś kursy. Jednym z najczęściej wymaganym przez rodziców kursem jest kurs pierwszej pomocy.

Kiedy już znajdziemy odpowiednią osobę warto poszukać o niej informacji w internecie. Pomocne mogą okazać się fora dyskusyjne dostępne w niektórych serwisach m.in. opiekuj.pl czy szukam-opiekunki.pl

Internet to nie jedyne źródło informacji o opiekunkach do dzieci. Dobrym pomysłem jest szukanie niani z polecenia. Być może jest ktoś, kto korzystał z podobnych usług i może polecić Ci osobę, z której był zadowolony. Jeśli nie masz w swoim gronie osób, od których możesz zasięgnąć porady udaj się w miejsca, gdzie zbierają się rodzice z dziećmi – bawialnie, klubiki dla maluchów czy place zabaw.

Niezależnie od tego gdzie znajdziemy naszą opiekunkę ostatnim etapem poszukiwań w każdym wypadku będzie rozmowa kwalifikacyjna. To bardzo ważny i decydujący moment, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 1. Jak zachowuje się kandydat/ kandydatka w stosunku do nas i do naszych dzieci, czy jest otwarta, miła i ciepła? Ważne jest również to jak wygląda. Czy jest stosowanie ubrana, bez przesadnego makijażu .
 2. Jak reaguje na daną osobę nasze dziecko? Czy jest ufne i zaciekawione czy raczej wycofane i przestraszone?
 3. Zwróć uwagę czy potencjalna niania ma energię i zapał do pracy. Zapytaj o to jak zorganizuje dzieciom wolny czas, czy jest kreatywna.
 4. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoich pociech. Podaj kilka przykładów trudnych sytuacji często obecnych w Twoim domu jak i tych kryzysowych i posłuchaj, co przyszła opiekunka zrobiłaby w takiej sytuacji.
 5. Jeśli osoba ma doświadczenie zapytaj o poprzednią pracę. Niech opowie o przykrych czy trudnych sytuacjach, jak i również o tym, co sprawiało jej największą radość i satysfakcję.

Jak widać wybór jest ogromny. Jest wiele miejsc i sposobów na znalezienie osoby chętnej do wzięcia odpowiedzialności za nasze dziecko. Trudniej podjąć odpowiednią decyzję. Pamiętajmy, że oddajemy w obce ręce nasz największy skarb i powinniśmy poświęcić sporo uwagi na poznanie osoby, od której od tej pory będzie zależało bezpieczeństwo i samopoczucie naszych maluchów.

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”702″ size=”125]

Dodaj komentarz