You are currently viewing Jak zaplanować i urządzić chrzciny – kilka ważnych zasad.

Jak zaplanować i urządzić chrzciny – kilka ważnych zasad.

Autor: Renata Długosz – Pasieka

1098484_baptism_accessoriesZaplanowanie i urządzenie chrztu tak, żeby było elegancko i dostojnie wymaga od rodziców troszkę zaangażowania i przestrzegania kilu zasad ,

Zaczynamy od ustalenia terminu chrztu, dzieci można chrzcić w zasadzie przez cały rok liturgiczny. Najpopularniejsze terminy to oczywiście  Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), ale miesiące wiosenne i letnie też są bardzo popularne. Następny krok to odwiedzenie parafii, w której chcemy ochrzcić dziecko tam ustalimy termin i dowiemy się o wszystkich formalnościach, które musimy spełnić oraz jakie wymagania stawiane są wobec chrzestnych.

Wybór chrzestnych jest uzależniony oprócz naszych osobistych preferencji od warunków jakie musi spełnić chrzestny/chrzestna. Kto może zostać matką chrzestną / ojcem chrzestnym?:

 • osoba która ukończyła 16 lat (od tej reguły zdarzają się wyjątki), a najlepiej pełnoletnia i na
 • tyle dojrzała żeby  w sytuacji, której zabrakłoby rodziców mogłaby wspierać dziecko w wychowaniu w wierze katolickiej,
 • jest katolikiem wierzącym i praktykującym,
 • przyjęła sakrament Bierzmowania,
 • jest stanu wolnego lub w związku sakramentalnym,
 • nie jest matką lub ojcem dziecka przyjmującego chrzest.

Gdy mamy załatwione sprawy formalne zostaje nam zaplanowanie przyjęcia i ubioru dla pociechy i rodziców. Zaplanowanie przyjęcia nie jest trudne, ale wymaga rozplanowania logistycznego. Najpierw ustalamy jak duże będzie to przyjęcie czy zapraszamy całą rodzinę i przyjaciół? A może wersja minimalistyczna rodzice, rodzice chrzestni, dziadkowie? Wszystko zależy od zasobności naszego portfela i możliwości np. lokalowych. Gdy ustaliliśmy liczbę gości przechodzimy do wyboru lokalu? Jeżeli wybierzemy restaurację to nasza rola ogranicza się do wybrania menu, wystroju i poniesienia kosztów. Przyjęcie w domu nakłada na nas więcej pracy, musimy przygotować posiłki, zadbać o wystrój i posprzątać po przyjęciu.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na przyjęcie w domu to pamiętajmy żeby :

 • ustalić menu najczęściej są to przystawki, obiad z 2 dań, deser często jest to tort, który można zamówić w cukierni ( mamy pewność, że będzie idealny J ),
 • odpowiednio wcześniej robimy zakupy,
 • sprawdzamy czy mamy potrzebną ilość zastawy, sztućców itp. – w razie braków za nie duże
 • pieniądze możemy wypożyczyć w wypożyczalni naczyń,
 • dzień wcześniej możemy przygotować wystrój pokoju, stołu. Modne są ostatnio małe
 • prezenciki z podziękowaniem dla goście w formie aniołków czy słodkich upominków,
 • warto poprosić o pomoc przy podawaniu i sprzątaniu ze stołu kogoś z rodziny lub
 • przyjaciółkę to na pewno troszkę odciąży mamę w tak ważnym dniu jej pociechy.

Jest to najtańsza wersja przyjęcia. Można też zrobić przyjęcie w domu i zamówić catering.

Musimy w tedy liczyć się z większym kosztami, ale na pewno mniejszymi niż przyjęcie w restauracji.

Przechodzimy teraz do najprzyjemniejszej części wybór stroju dla naszej pociechy. Mamy wiele możliwości od klasycznych sukieneczek, małych garniturków po tradycyjne długie koszule zakończone haftem richelieu . Kolor może być tradycyjnie biały lub w kolorach pastelowych. Mamusie mogą wybrać to co najbardziej im się podoba obowiązuje jedna zasada ma być odświętnie i elegancko. Pamiętajmy też o ustaleniu kto kupuje szatkę i świecę rodzice czy rodzice chrzestni w różnych regionach kraju jest różnie.

 W przygotowanie do chrztu i przyjęcia wkładamy dużo serca bo to jedna z ważniejszych chwil w życiu dzieciątka i rodziny. Nie zapominajmy jednak, że sam fakt przyjęcia sakramentu jest najważniejszy a przyjęcie, ubiór, prezenty to tylko dodatek.
 

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”742″ size=”125]

Dodaj komentarz