You are currently viewing Hiacynta, Alex, Clara czy Dżastina? Imię wizytówką człowieka!

Hiacynta, Alex, Clara czy Dżastina? Imię wizytówką człowieka!

Autor: Anna Pachacz

1406945_baby_clothesWybór imienia dla swojego dziecka jest jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed świeżo upieczonymi rodzicami. Imię określa charakter człowieka, jest podstawowym elementem naszej tożsamości, wpisywanym do każdego dokumentu. Dlatego tak ważne jest to, aby nie było ono krzywdzące dla maluszka a jego wybór był dobrze przemyślany.

W świetle dotychczas obowiązujących zasad, zgodnie z art. 50, ust.1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. 1986 nr 36 poz. 180), Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka. Ponadto  nadawane imię powinno mieć postać pochodzącą z języka polskiego (np. Katarzyna, a nie Catherine); nie może być pochodną nazw geograficznych lub wyrazów pospolitych (np. Paryż, Malta, Tatry; goździk, etiuda itp.); musi być zgodne z polską ortografią (np. Wiktoria, a nie Viktoria); nie może budzić negatywnego skojarzenia (np. Belzebub, Lucyfer). Co więcej, nie wolno nadawać imion żeńskich chłopcom, a męskich dziewczynkom. Jedynym wyjątkiem jest tu imię Maria, które można nadać chłopcu, ale tylko jako drugie imię (np. Jan Maria). W roku 2012 w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion żeńskich i męskich (na podstawie danych z MSWiA) znalazły się: Julia, Lena, Maja, Zuzanna, Wiktoria, Amelia, Oliwia, Aleksandra, Natalia i Zofia oraz Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Michał, Antoni, Mateusz, Bartosz i Wojciech. Do najmniej popularnych imion żeńskich należały: Karmen, Eryka, Bernadeta, Manuela, Bogumiła, Eleonora, Bogusława, Halszka, Lukrecja i Balbina. Natomiast chłopcom najrzadziej nadawano imię Waldemar, Mieczysław, Zygmunt, Lew, Bartek, Bazyli, Xawier, Zachary, Zenon i Leopold.

Rodzice, którzy z różnych powodów chcieliby zmienić dziecku mogą być pewni, że nie są pozostawieni samym sobie. Polskie prawo dopuszcza taką możliwość na pisemny wniosek złożony kierownikowi USC w terminie 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Ponadto, w związku z rosnącą liczbą małżeństw z obcokrajowcami oraz tym, że coraz więcej dzieci nosi imiona niespolszczone, rząd chce wprowadzić zmiany w kwestii zasad ich nadawania, które mają być bardziej liberalne od dotychczasowych. A zatem wkrótce, w myśl nowych przepisów, rodzice będą mogli swobodnie decydować czy nadać dziecku imię popularne czy  zupełnie niekonwencjonalne – także zdrobniałe (Ania lub Kubuś – zamiast Anna i Jakub), bezpłciowe (Angel czy Quentin) oraz obcobrzmiące (Jessica).

Mimo rosnącej tolerancji, praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia, należy pamiętać, że imię jest wizytówką człowieka na całe życie. Jego wybór nie powinien być podyktowany modą czy pośpiechem, ale powinien być wyrazem naszej miłości i troski o przyszłość maluszka.

Foto:sxc.hu

[qr-code id=”1043″ size=”250]

Dodaj komentarz