You are currently viewing Dokument tożsamości małego dziecka- jak wyrobić?

Dokument tożsamości małego dziecka- jak wyrobić?

Autor: Sylwia Niedojadło

Do czego przyda się nam dowód tożsamości dziecka?

Jednym z powodów, dla których wyrabiamy dowód tożsamości jest podróż. Dokument ten przyda się również w wielu innych sytuacjach – np. w środkach komunikacji kontroler biletów lub konduktor może poprosić nas o okazanie zaświadczenia potwierdzającego wiek dziecka. Organizatorzy wycieczek i rozmaitych wystaw, na których wstęp dla maluchów jest całkowicie bezpłatny lub przewidziany jest ulgowy bilet wstępu również mogą egzekwować posiadanie stosownego dokumentu . Pozostaje zatem pytanie : co wybrać – dowód osobisty  czy paszport?          

1416931_untitled

Dowód osobisty – jego zalety, jak go wyrobić

Wyrobienie dowodu osobistego w przeciwieństwie do paszportu jest całkowicie bezpłatne.  Jest on wydawany na okres  pięciu lat wszystkim osobom, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. W celu wyrobienia dokumentu należy zgłosić się do gminy, w której jest się zameldowanym. Procedury wymagają obecności obojga rodziców lub prawnych opiekunów, jednak  w przypadku braku możliwości pojawienia się jednej ze stron, istnieje możliwość okazania pisemnej  zgody osoby nieobecnej. Przepisy przewidują również obowiązek przyprowadzenia ze sobą dziecka, jeśli ukończyło ono piąty rok życia.

Do urzędu należy wziąć ze sobą:

  • dwie fotografie dziecka
  • skrócony odpis  aktu  urodzenia
  • wniosek o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka

Czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi miesiąc, jednak w okresie wakacyjnym może ulec wydłużeniu.

 

Paszport

Paszport daje nam więcej możliwości- możemy podróżować z dzieckiem po krajach nie będących w strefie Schengen. Tak, jak w przypadku dowodu osobistego termin jego ważności obejmuje pięć lat. W celu wyrobienia dokumentu należy zgłosić się do dowolnie przez siebie wybranego organu paszportowego. Dzięki ustawie z 16.11.2012 roku od 17 stycznia b.r. nie ma znaczenia czy dany urząd znajduje się w naszym miejscu zameldowania (DZ.U z 2012 r. poz. 1415).  Dziecko otrzyma paszport biometryczny, ważny pięć lat . Ponieważ dokonanie formalności wiąże się z pobraniem odcisków palców od malucha, jego obecność jest obowiązkowa. Koszt wyrobienia dokumentu  wynosi trzydzieści złotych (do ukończenia przez dziecko trzynastego roku życia, wtedy pełna opłata to  sześćdziesiąt złotych).  Do wydania paszportu potrzebna jest zgoda obojga rodziców lub prawnych opiekunów.

Co dołączyć do wniosku o wydanie paszportu?
 

  • jedną kolorową fotografie dziecka
  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej

Warto zapamiętać!

Podróżowanie i zwiedzanie innych krajów to sama przyjemność, wiele wnosząca w wychowanie i poszerzanie wiedzy twojego dziecka. Aby uniknąć nieprzewidzianych przygód pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach:

  • dokumenty wszystkich członków rodziny przechowuj zawsze w jednym miejscu, dzięki temu unikniesz nerwowych   poszukiwań, gdy będą one potrzebne
  • przed każdym zagranicznym wyjazdem sprawdź termin ważności dowodu tożsamości dziecka (zarówno paszport jak i dowód osobisty są ważne tylko przez pięć lat)
  • jeśli planujesz podróż do kraju, nie będącego w strefie Schengen koniecznie uzyskaj informację, jaki jest minimalny wymagany okres ważności paszportu od podróżujących
  • pamiętaj, że w okresie wakacyjnym czas oczekiwania na dokument może ulec wydłużeniu, w związku z tym, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, jeśli planujesz letni wypoczynek, wcześniej zadbaj o złożenie odpowiedniego wniosku
  • przede wszystkim ciesz się  z każdej chwili spędzonej na wypoczynku z bliskimi, bo ciepło rodzinnych chwil jest bezcenne.

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”853″ size=”125]

Dodaj komentarz