You are currently viewing Dlaczego serwisy o dzieciach i rodzinie kierowane są tylko do matek ?

Dlaczego serwisy o dzieciach i rodzinie kierowane są tylko do matek ?

CM_Capture (1)Przeglądając strony internetowe często napotykamy artykuły poświęcone dzieciom, ich pielęgnacji, wychowaniu, postępowaniu czy rozwiązywaniu problemów rodzicielskich. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że adresatami owych serwisów czy stron są na ogół kobiety – matki. Można by zastanawiać się z czego wynika ten fakt, doszukiwać się różnych teorii, a sprawa według mnie jest oczywista. Będąc na V roku studiów moje główne zainteresowania sięgały spraw kobiecych, ich położenia w dzisiejszym i dawnym świecie, dostępu do nauki i szkolnictwa czy w końcu realizowanie się „płci pięknej” jako rodzicielki, matki i opiekunki ogniska domowego. Na pewno niektórzy zapytają do czego zmierza ten fakt? Mianowicie do odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie oraz do tego, że pozwoliło mi to na przyjrzenie się sytuacji kobiet na przestrzeni wieków. Najbardziej ważne w tym problemie są zakorzenione stereotypy i utarte sądy, że jedynie ona (kobieta) jest odpowiednią osobą, która powinna zajmować się wychowaniem dzieci.

Być może zabrzmi to niezbyt poważnie, ale  jedną z przyczyn powstawania serwisów internetowych prawie wyłącznie dla matek, widzę w wiekach najdawniejszych. To kobieta poświęcała całe swoje życie dzieciom, mężowi, dbała o dom. Stąd też utarło się i trwale zakorzeniło w naszej kulturze przeświadczenie, że powinnością kobiety, a zarazem jej obowiązkiem jest poświęcenie się dzieciom i rodzinie. Tak kreowany wizerunek przetrwał do naszych czasów, dlatego nie powinien dziwić fakt, że wszystkie sprawy związane z rodzicielstwem omawiane są z kobietami i poświęcane niemal wyłącznie temu gronu odbiorców. Uważa się nadal, że skoro kobieta ma „naturalną” zdolność do zajmowania się dziećmi, to na pewno tak jest w ¾ domów i tylko z nią można poruszać sprawy rodzicielstwa. Wydaje mi się, że takie przeświadczenie kieruje ludźmi piszącymi i tworzącymi portale o rodzinie. Jednakże czasy współczesne coraz częściej kreują wizerunek „świadomego taty”, mężczyzny, który wie jak zająć się dzieckiem czy domem. W tą stronę powinny iść również portale internetowe, fora czy grupy. Myślę, że znalazłoby się szerokie grono facetów, którzy wychowują swoje pociechy, a nie mają z kim podzielić się obawami czy poradzić. Najwyższy czas to zmienić, a więc do dzieła !!!

O jakie stereotypy kobiety i faceta mi chodzi? Infografika poniżej.

stereotypy

O Autorce:

Agata Markowska – Absolwentka Filologii polskiej ( nie cierpię poezji, ale za to prozę XIX wieku pochłaniam tomami ). Jestem osobą cierpliwą, przyjazną i staram się być zawsze uśmiechnięta. Niepoprawna optymistka wierząca w ludzi. Pracuję z dziećmi, które dają mi mnóstwo energii i dobrego humoru na każdy kolejny dzień. Opanowana, a w głębi duszy wariatka – lubię szaleństwo (tak niepozornie).

 

Dodaj komentarz