You are currently viewing Co ojciec powinien wiedzieć o wychowaniu dziecka?

Co ojciec powinien wiedzieć o wychowaniu dziecka?

Autor: Patrycja Hałajko

szok ojcaSpodziewasz się zostać ojcem? Myślisz że nie masz na ten temat odpowiedniej wiedzy, kompetencji, zdolności? I dobrze… Nie znajdziesz ich na kursach ani w podręcznikach, ponieważ cała umiejętność rozwiązywania ojcowskich problemów, przychodzi wraz z przyjściem potomka na świat. Chcesz wychować swoje dziecko tak, aby było najlepsze, a najlepsze będzie, jeśli sam będziesz uważał go za najlepsze i dasz mu to odczuć. Dziecko od chwili urodzenia jest jak „tabula rasa”, tylko od Ciebie zależy co na niej napiszesz i jaki rezultat osiągniesz w przyszłości.

Bycie ojcem to zawód odpowiedzialny, to stawianie wymagań i pomoc w rozwiązywaniu coraz trudniejszych zadań na drodze życia, to życzliwość i bliskość ojcowska, która daje odwagę w podejmowaniu różnych decyzji. Ojciec ma duży wpływ na wyznaczenie płci dziecka w przeciwieństwie do matek, które często łamią zasady w sposobie ubierania się dzieci, jak również schematów dotyczących zachowania. Ojciec ma za zadanie od początku umieszczać swoja pociechę we właściwym kontekście społecznym, synowi pokazywać męskie zadania, takie jak gra w piłkę, budowanie karmnika, czy informacje o samochodach, a córce pokazać wzorzec mężczyzny szanującego kobiety, pomagającego w opanowaniu różnych technik, takich jak jazda na rowerze, uświadomienie „przy mnie czujesz się bezpieczna”. Ojciec to przede wszystkim kolega i towarzysz zabaw, przestaje być tylko żywicielem rodziny, a zaczyna być jej kompanem pomagającym w codziennych obowiązkach. Żeby dobrze wypełniać obowiązki ojcowskie, trzeba posiadać własna wartość, dojrzałość i autorytet, ponieważ bezcennym obrazkiem jest widzieć własnego syna, który robi wszystko aby upodobnić się do taty. Dziecko dostrzega cechy ojca, które mu imponują i które pragnie naśladować. Dzięki prawidłowej postawie  moralnej ojca wobec matki, córka w przyszłości będąc dojrzałą kobieta, lepiej rozumie swojego męża i syna przyczyniając się do sprawniejszej komunikacji w rodzinie. Tak więc podstawą udanego ojcostwa jest udane małżeństwo. Ojcowski autorytet wyrabia w dziecku także odwagę i samodzielność w kontaktach z rówieśnikami, kształtuje w dziecku intelekt, oraz pomaga stać się dorosłą osobą. Dorastające dzieci potrzebują w swoim życiu ojca, który daje im wsparcie moralne, bezpieczeństwo i miłość potrzebną do stawiania czoła w dalszym życiu społecznym. To od niego uczą się silnej osobowości i odpowiedzialności. Ojciec odpowiedzialny, przejawia w dużym stopniu zainteresowanie sprawami i problemami dziecka, dając mu odczuć, że jest dla niego kimś ważnym, kimś na kim mu bezgranicznie zależy, kimś na kim w każdej sytuacji może liczyć. Dotyk, przytulenie, wrażliwość i miłość ojcowska, pomagają stworzyć nic porozumienia między ojcem a dzieckiem, pomagają się otworzyć na jego potrzeby i uskutecznić komunikację.

Tak więc, bycie ojcem to niejednokrotnie duże wyzwanie, które wymaga poświęcenia, sił i przed wszystkim wielkiego serca pełnego miłości.

Foto: sxc.hu

[qr-code id="613" size="125]

Dodaj komentarz