Jak czytać oznaczenia i etykiety na produktach dla dzieci

Autor: Katarzyna Wójcik

Rodzice pragną, oprócz zapewnienia potrzeb psychicznych i fizjologicznych swoim maluchom również zapewnić potrzebę bezpieczeństwa i dać im wszystko, co najlepsze i najzdrowsze. Czy jednak wysoka cena i atesty, które posiadają zabawki i produkty dla dzieci dają tą pewność i są synonimem jakości? Wszyscy w trosce o swoje dzieci powinni mieć na uwadze najważniejsze oznaczenia dotyczące bezpieczeństwa produktów przeznaczonych dla dzieci. W poniższej tabeli przedstawiam najważniejsze oznaczenia i etykiety oraz informacje o ich użyteczności.

Oznaczenie Informacje o oznaczeniu
Certyfikat-CE-logo Zgodnie z  Dyrektywą wszystkie sprzedawane, w UE zabawki musza posiadać certyfikat CE. Zabawki bez tego certyfikatu nie powinny, więc zostać dopuszczone do obrotu na rynku Wspólnoty. Wynika z tego, przynajmniej w teorii, że wszystkie dostępne w sprzedaży zabawki są bezpieczne.
nie-nadaje-się-dla-dzieci-0-3-lat_17-1005032245 Umieszczając ten znak na zabawce lub na jej opakowaniu, producent informuje konsumenta, że zabawka może być niebezpieczna dla dzieci poniżej 3 roku życia 
animal Symbol nadawany przez producenta oznacza, że w fazie badań produkt nie był testowany na zwierzętach. Umieszczanie tego oznaczenia na opakowaniach nie jest poprzedzone weryfikacją bądź certyfikacją.
pobrane (1) Certyfikat o znacznie szerszym niż zabawki zastosowaniu oznacza, że produkt przeznaczony dla dzieci został poddany testom przeprowadzonym przez specjalistów i spełnia normy bezpieczeństwa wynikające z polskiego prawa.
pobrane Produkty opatrzone takimi symbolami nie zawierają gazów (typu chlorofluorocarbon) powszechnie zwanych freonami, które niszczą powłokę ozonową.
trash Znak informuje o tym, aby dany produkt wrzucić do kosza, nie zaśmiecać środowiska i dbać o czystość swojego otoczenia.
ecology Oznaczenie to informuje, że producent wyrobu zadbał o to, co stanie się z opakowaniem i że opłacił odzyskanie materiału, z którego wykonano opakowanie, zlecając to specjalistycznej firmie.

W Polsce każdy produkt żywnościowy np. obiadki dla niemowląt, muszą być oznakowane w języku polskim w sposób zrozumiały i czytelny. Natomiast etykiety muszą być niezsuwalne ze słoiczków lub z innych produktów, a informacje powinny być umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu. Najważniejsze cechy dobrego produktu to:

  • czytelna nazwa,
  • ilość produktu,
  • trwałość produktu,
  • sposób przechowywania produktu,
  • oświadczenia żywieniowe i zdrowotne,
  • produkt ekologiczny,
  • wykaz składników w tym dodatkowych substancji,
  • informacje o alergenach,
  • adres producenta lub importera,
  • informacje o wartości odżywczej.

Kupując naszym pociechą zabawki, a przede wszystkim produkty żywnościowe i higieniczne, pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z treścią etykiet lub opakowań, i kupujmy świadomie z troską o naszych najbliższych, gdyż nie zawsze „to co ładne” jest zdrowe i bezpieczne.

[qr-code id=”738″ size=”125]