Bajki audio, a bajki tradycyjne – wady i zalety

Autor: Joanna Matuła

788852_cdBajki usłyszane wielokrotnie w dzieciństwie pozostają na długie lata w pamięci. Z pokolenia na pokolenie przechodzą, niczym dziedziczony cenny przedmiot. Chociaż wiele z nich liczy sobie dziesiątki, lat, trudno sobie wyobrazić bez nich dzieciństwo. Łapiemy się na tym, że od chwili kiedy dziecko pojawia się w naszym życiu nucimy mu do snu piosenki stare jak świat. Tak samo jest z bajkami.

Czy pamiętasz drogi tato jak mama lub babcia przed snem snuły powieści. Niektóre z nich były wymyślone specjalnie dla twych uszu inne pochodziły z kanonu bajek polskich i światowych. Pewnie rzadko udało się wysłuchać je do końca, kiedy sen zamykał ciężkie powieki. Ale bez nich nie chciał przyjść. Być może jeszcze we śnie śniłeś o postaciach, które pojawiały się w bajkach opowiadanych przez rodziców. Dzisiaj dużo się mówi na temat wpływu bajek na dziecięcy umysł. Wałkowane od lat tematy, wiążą się oddziaływaniem tych telewizyjnych bajek jak i do słuchania na wyobraźnię. Nie dziwi, zatem fakt, że stroskany tato, chcąc swemu dziecku opowiedzieć bajkę nie wie co wybrać. Czym różni się opowieść przeczytana przez lektora, a co daje dziecku bajka snuta przez rodzica. Dzisiaj w sprzedaży jest wiele książeczek. Mają kolorowe błyszczące okładki, niespotykane tytuły a zawartość, jakże inna od klasycznych dobrze wszystkim znanych bajań. Gdyby nie ten nieograniczony wybór, pewnie problemu by nie było. Nie zastanawiałbyś się co czytać maluchowi do poduszki, tylko sięgał po to co sprawdzone i dobre. Jednak oferta jest szeroka a wśród niej i bajki audio i do samodzielnego czytania, te do posłuchania na domowym odtwarzaczu i w Internecie. Być może jesteś podenerwowany na zakupach, przeglądasz kolejną książeczkę i wciąż nie jesteś zadowolony. Wybieraj więc dla dziecka to, co da mu wyobrażenie o świecie i relacjach panujących w nim. Bajki uczą, niech więc te wybrane przez ciebie, pomagają odróżniać dobro i zło. Chociaż brzmi to banalnie, dzisiaj wcale nie tak łatwo odnaleźć się w świecie, którym rządzą prawidła nie do końca etyczne. Czytanie to kontakt z dzieckiem. Ono wie, że przed snem przyjdzie tata przytuli i opowie coś miłego do poduszki. Możesz czytać, ale jeśli uda ci się opowiedzieć bajkę pamiętaną ze swego dzieciństwa, będzie to frajda i dla ciebie i dla twej pociechy. Bajka audio, zabiera dziecku bezpośrednio kontakt z rodzicem, ale nie jest wcale złą formą zabawy dla malca. W ciągu dnia, podczas zabawy, przed popołudniową drzemką lub w każdej innej chwili, włączaj mu takie bajki. Mamy dzisiaj w formie audio wszystkim dobrze znane bajki jak Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Trzy małe świnki, Kot w butach oraz bajki Christiana Andersena- ponadczasowe i kapitalnie napisane. Jednak nie rezygnuj z czytania i opowiadania. Wiele polskich bajek i wierszy nadaje się do szybkiego cytowania. Z pewnością zręcznie władający słowem mistrz Brzechwa, jest odpowiedni zawsze i w każdej sytuacji. Jego wiersze zna każdy towarzyszyły większości z nas od małego.  Kto nie słyszał o Kaczce Dziwaczce i Wyspach Bergamutach?

Jeśli chcesz żeby i twoje dziecko je usłyszało, czytaj, opowiadaj recytuj. Za jakiś czas na pewno uda się wam razem cytować znane teksty. Klasyczne bajki tak te czytane jak i audio, są bardzo wartościowe. Wiele nowszych stanowi dla nich konkurencję, jednak są nie do pobicia. Sami decydujemy, czego i w jakiej postaci będą słuchały nasze dzieci. Wybierajmy mądrze, z troską o rozwój dziecka i jego dorosłe życie. Bo bajki wbrew pozorom mają na nas tylko pozytywny wpływ.

Foto: sxc.hu

[qr-code id=”840″ size=”125]