6 tygodniowy urlop macierzyński jednak nie dla każdego ojca?

tata i dziecko

W ramach „prorodzinnej”  strategii rządu, Sejm uchwalił w tym roku zmianę przepisów regulujących korzystanie przez rodziców m.in. z prawa do  urlopu macierzyńskiego,  rodzicielskiego oraz  wychowawczego.  Urlopy zostały wydłużone, a ojcowie dostali możliwość aktywnego współuczestniczenia w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Tymczasem okazuje się, że w przypadku niektórych ojców taka możliwość istnieje tylko na papierze. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w sytuacji, gdy:

  •  Jeżeli matka dziecka nie uzyskała prawa do urlopu macierzyńskiego lub
  • Gdy zmarła ona po narodzinach dziecka,

wówczas ojciec dziecka będzie miał zablokowaną lub mocno utrudnioną możliwość skorzystania z dodatkowego, 6 tygodniowego  urlopu wychowawczego.  Okazuje się, ze winny całemu zamieszaniu jest nieprecyzyjny zapis:

 

Zgodnie z art. 1821 par. 1 k.p. dodatkowy macierzyński przysługuje pracownikowi bezpośrednio po wykorzystaniu tego podstawowego. Analogicznie uregulowane zostało prawo do urlopu rodzicielskiego. Można z niego skorzystać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego macierzyńskiego. Literalne brzmienie tych przepisów sugeruje zatem, że kolejne okresy płatnej opieki przysługują tylko po wykorzystaniu wcześniejszych.

Czyli jak to u nas bywa, miało być pięknie, a wyszło jak zawsze.

Więcej na ten temat przeczytanie w artykule: Ojcowie dyskryminowani w dostępie do urlopów

[qr-code id=”1181″ size=”125]